להשקיע ב-Waze הבאה – כל מה שצריך לדעת על מהפכת השקעות ההמונים

צוות אקזיטוואלי (פורסם בWalla)

תחום השקעות ההמונים (Equity Crowdfunding) הוא כבר לא דבר חדש. מה שהחל בבריטניה בשנת 2013 כאבולוציה של מימון ההמונים המוכר והטרנדי (דוג' קיקסטארטר ואינדיגוגו), הפך זה מכבר לעניין שבשגרה. בשנתיים האחרונות למעלה ממיליון בני אדם ברחבי העולם השקיעו במגוון חברות סטארט-אפ במטרה לקחת חלק בתעשיית ההון סיכון הנוצצת ולהגיע לאקזיט המיוחל, דבר שעד לא מזמן יכלו רק לקרוא עליו בעיתונים.

כל אחד אנג'ל – משקיעי ה-Crowd עוקפים את תעשיית ההון סיכון

תחום השקעות ההמונים העולמי נמצא בצמיחה משמעותית, כאשר בכל שנה הוא צומח בכ- 30%. במהלך 2018 הושקעו כ-11.2 מיליארד $ ב-68,000 חברות, עם סכום גיוס ממוצע לחברה של כ-165 אלף $. על פי ההערכות, השקעות ההמונים צפויות לחצות את רף ה-30 מיליארד $ בשנת 2022, ובכך לעקוף את תעשיית ההון סיכון המסורתית.

לפני למעלה מ-3 שנים הצטרפה גם ישראל לעולם השקעות ההמונים, עם העלייה לאוויר של פלטפורמת ExitValley אשר השיקה את פעילותה עם קמפיין גיוס השקעה לעצמה, שהושלם תוך 72 שעות בלבד והוכרז כקמפיין הגיוס המהיר ביותר בארץ. מאז ועד היום הושקעו בישראל כ-40 מיליון $ בכ-115 חברות, כשסכום הגיוס הממוצע לחברה הסתכם בכ- 350,000 $.

קמפיין גיוס השקעות ההמונים הגדול ביותר שנעשה בישראל אי פעם שייך לחברת VRHealth, החברה הראשונה בעולם שעושה שימוש במערכות VR כמוצר רפואי שיקומי מאושר, אשר גייסה 2 מיליון $ בסוף שנת 2017. משקיעי VRHealth יכולים להיות מרוצים, שכן שווי החברה גדל בכ-400% בתוך פחות משנה.

התחומים החמים – כל אחד רוצה להיות רופא

באופן כללי, אנו רואים שהחברות עם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר הן אלה שמפתחות טכנולוגיה/מוצרים שניתן להסביר בקלות, הן מבחינת הייעוד והן מבחינת אופן העבודה. ייעוד ברור ופשוט להבנה שפונה לכמה שיותר אנשים מגדיל את סיכויי הצלחת הגיוס בצורה משמעותית.

כפועל יוצא, התחום החם ביותר בימים אלה הוא תחום הטכנולוגיות הרפואיות (Meditech) – תחום מאוד ברור אשר נוגע באופן אישי בקבוצות גדולות של האוכלוסייה. בנוסף, לטכנולוגיות רפואיות חדשניות יש פוטנציאל ממשי לשפר משמעותית את חייהם של בני האדם, דבר ההופך את ההשקעה בהן להשקעה מושכת במיוחד, שכן מעבר לתועלות הכלכליות שהן טומנות בחובן, יש גם תועלות חברתיות רבות.

בין גיוסי המדיקל המוצלחים בפלטפורמה, ניתן למנות את HeraMed - חברת סטארט-אפ מצליחה (אשר נערכת להנפקה בימים אלה) שפיתחה מערכת לניטור הריון, המאפשרת מעקב ביתי רציף אחר בריאות העובר, תוך כדי מתן מענה לזיהוי מוקדם של סיבוכים אפשריים; Omeq Medical, אשר פיתחה טכנולוגיה פורצת דרך המגדילה בצורה משמעותית את סיכויי ההצלחה של זריקות האפידורל המשמשות לשיכוך צירי לידה, להרדמה במגוון ניתוחים ולטיפול בכאבי גב כרוניים; וחברתMedical  Guide In, אשר פיתחה מכשיר רפואי מבוסס טכנולוגיית אור אינפרא אדום המסייעת לצוותים רפואיים לבצע את הליך האינטובציה באופן מדויק ויעיל.

הסוד להצלחה (עדיף להיות נשים)

בכל הקשור לשאלה מה משותף ליזמים שמצליחים לגייס השקעה, אנו מבחינים ב-4 תכונות אופי מרכזיות: הראשונה היא היכולת לסחוף - יזם שרוצה להצליח חייב לדעת כיצד לסחוף אחריו אנשים, בין אם אלה עובדים, שותפים או משקיעים. התכונה השנייה היא אמינות - יזם שנמצא בסבב גיוס חייב להיות אמין ולשדר אמינות בלתי מתפשרת, שכן אנשים מתבקשים להפקיד בידיו את כספם. התכונה השלישית היא מקצועיות - היזם חייב לשלוט בצורה מלאה בכל רבדי תחום הפעילות שלו (טכנולוגיה, שיווק, רגולציה ועוד) לצד שליטה אבסולוטית בעולם גיוס ההון וההיבטים המשפטיים הנלווים לו. והרביעית היא יסודיות – תכונה חיונית למי ששואף להצליח בקמפיין הגיוס.

נתון מעניין הוא העדיפות המוחלטת של נשים על גברים בכל הקשור לסיכויי ההצלחה בגיוס. בעוד שהסיכוי של יזם להשלים סיבוב גיוס מוצלח בפלטפורמה עומד על 70%, הסיכוי של יזמת עומד על לא פחות מ-86%.

איך זה עובד

השקעות המונים הוא עניין די פשוט - כל מה שצריך לעשות זה לגלוש לאחת הפלטפורמות, שם ניתן להיחשף למגוון חברות סטארט-אפ אשר פיתחו טכנולוגיות חדשניות ומגייסות השקעה. מתמקדים בסטארט-אפ שנראה הכי מבטיח ובוחנים את תנאי ההשקעה (המחיר למניה והזכויות שהיא מקנה) והחומרים העסקיים (דוגמת התכנית העסקית, התחזית הכלכלית והמצגים המשפטיים). במידה ומחליטים להשקיע, כל שנותר לעשות הוא לבחור את סכום ההשקעה ולהשלים את התהליך באתר, ממש כמו רכישה רגילה באינטרנט. לאחר השלמת התהליך, כספי ההשקעה יועברו לחשבון נאמנות אשר מוקצה לחברה המגייסת ושם יישארו עד סוף הקמפיין. במידה והקמפיין מגיע ליעד הגיוס שהוגדר, תצא העסקה לפועל- החברה תקבל את כספי ההשקעה והמשקיעים יקבלו את המניות. במידה וקמפיין הגיוס לא יגיע ליעד הגיוס, העסקה תתבטל והמשקיעים יקבלו את כל כספם בחזרה.

מאקזיט לאקזיט

לתעשיית ההייטק הישראלית יש מוניטין מעולה, ולא בכדי, כאשר אחת לכמה חודשים אנו שומעים על עוד אקזיט מרשים. כך לדוגמה, לאחרונה נחשפנו לעסקת המכירה של דטורמה (Datorama) ל- Salesforce תמורת למעלה מ-800 מיליון $.

סיפורי ההצלחה של ההייטק הישראלי הם בהחלט מרשימים, אבל עדיין חשוב לזכור שהשקעות בסטארט-אפים הן השקעות מסוכנות. לכן, במידה ומחליטים להקצות חלק מההון הפנוי להשקעה בסטארט-אפים, יש לעשות את שיעורי הבית וללמוד כיצד עולם השקעות ההון סיכון עובד - מה זה פיזור סיכונים, מה אומר המונח דילול, כיצד נקבע המחיר למניה, מהן הזכויות הסטנדרטיות המגיעות לכם כמשקיעים וכיו"ב.

אז לפני שאתם רצים להשקיע באקזיט הבא זכרו שלצד הפוטנציאל האדיר קיים גם סיכון לא מבוטל, וכל השקעה יש לבצע בצורה חכמה. שיהיה בהצלחה!

עקבו אחרינו