Eximore

הפיתוח הננו-טכנולוגי שמונע נזקי ראייה קשים

אקסימור פיתחה התקן ננו-טכנולוגי ראשון מסוגו, לטיפול אופטימלי במחלות עיניים כרוניות ומניעת נזקי ראיה קשים. ההתקן הזעיר אינו פולשני, מאפשר שחרור אוטומטי ומבוקר של תרופות לעיניים לאורך זמן, ועתיד לשנות את הטיפול הסטנדרטי המוענק כיום למיליוני חולים בעולם

111% מיעד הגיוס

1

יחידות נותרו

$15,000

השקעה מינימלית

4

ימים נותרו
שתפו
מפרסם: אייל שיטרית
גיוס יתר
השקעה:
שלב החברה:
קטגוריה:
מכשור רפואי

עיקרי הקמפיין

עיקרי הקמפיין

פיתוח ננו-רפואי פורץ דרך שביכולתו למנוע מצבי עיוורון 

עד היום, נשענת רפואת העיניים העולמית במצבי מחלה רבים על טיפול מיושן וידני בטיפות עיניים, בהליך שאינו תמיד יעיל או סטרילי, ותלוי ביכולתם של החולים להיענות לטיפול קפדני. אקסימור מביאה פתרון מתקדם וראשון מסוגו, המאפשר שחרור אוטומטי ומבוקר של תרופות לעיניים באמצעות שתל גמיש שמוחדר לתעלת הדמעות בהליך מהיר פשוט ולא פולשני. הפיתוח, המתבסס על הנדסה ננו-טכנולוגית של חומרים מתקדמים, מיועד כיום לטיפול במצבי גלאוקומה ועין יבשה ובהמשך מתוכנן ליתן מענה למחלות עיניים נוספות כדוגמת אלרגיה. הפיתוח מכוון לשוק האופתלמולוגיה העולמי המוערך במיליארדי דולרים.


 

משקיעים בולטים בחברה – Xenia Venture Capital, קבוצת CBG, Rimonci Capital הרשות לחדשנות ועוד

אקסימור פועלת מאז שהוקמה ב-2013 במסגרת חממת VLX בירושלים וזכתה במספר מענקי פיתוח מטעם רשות החדשנות. בנוסף, החברה השלימה גיוס מהותי לצורך ביצוע הניסויים הקליניים מצד קרן ההשקעות הסינית רימונצ'י, המתמחה בהשקעות בתחום רפואת העיניים וגוף ההשקעות Consensus Business Group (CBG) בבעלות האנג'ל וינסנט צ'נגוויז.

הוכחת יעילות בניסויים קליניים 

לאחר שהוכחה בטיחות המוצר ויעילותו בניסויים פרה-קליניים, אקסימור נמצאת בשלבי סיום ניסוי קליני ראשון, במסגרת שיתופי פעולה מחקריים בבתי חולים באמריקה הלטינית. ממצאי הניסויים עד כה הראו כי במצבי גלאוקומה, ההתקן הרפואי משחרר ביעילות את התרופה הנדרשת, מוריד לחץ תוך עיני ביעילות ובבטיחות גבוהה יותר מטיפות עיניים, ומאפשר טיפול רציף לאורך תקופת זמן של מעל שלושה חודשים. במצבי עין יבשה, העלו הניסויים כי המוצר משפר משמעותית את מצב החולים, מטפל בדלקת ובתסמיני העין היבשה בהצלחה יתרה ומשחזר את תפקוד הדמעות ביעילות גבוהה בהרבה בהשוואה לטיפולי טיפות של דמעות מלאכותיות.
 

קניין רוחני אטרקטיבי 

אקסימור מחזיקה ברישיון בלעדי בינלאומי למסחור הקניין הרוחני, המבוסס על רישוי שקבלה מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר. החברה רשמה משפחת פטנטים על הפורמולציה של ההתקן המכיל חומר תרופה פעיל. לחברה פטנט GRANTED עבור מוצר הגלאוקומה ועבור מוצר העין היבשה היא נמצאת בשלב הרישום הבינלאומי.


צפי זמן הגעה מהיר במיוחד לשוק ועליונות טכנולוגית על פני המתחרים

כיום אין לאקסימור מתחרה ישיר, עם מוצר מאושר לשימוש מסחרי, או מוצר מתוכנן הקרוב בביצועים וביכולות לזה שפיתחה החברה. הטכנולוגיה של החברה מבוססת על שילוב תרופות מדף גנריות שקיימות בטיפות עיניים, להן פרופיל בטיחות ידוע ומוכר, המוחדרות אל תוך התקן רפואי זעיר וחכם אותו החברה פתחה המבוסס גם הוא על אלמנט טיפולי מוכר אצל רופאי עיניים. שני יתרונות אדירים אלו מקצרים את זמן ההגעה לשוק עבור החברה, חוסכים צורך בהכשרת הרופאים ולכן מקלים את המעבר לשימוש בטכנולוגיה. בלעדיות הטכנולוגיה ממצבת אותה כמובילת השוק העתידית בטיפולים תרופתיים למחלות עיניים.

פיצ'

פיצ'

הרעיון

צורך

גלאוקומה היא למעשה משפחה של מחלות עיניים ללא תסמיני כאב, בהן מתרחשת פגיעה בלתי הפיכה בעצב הראייה, שעלולה להוביל בסופו של דבר לפגיעה באיכות הראייה או אפילו לעיוורון מלא. על אף העובדה שטיפול נכון ומתמשך בטיפות עיניים יכול למנוע מצבים אלו, במצב הנוכחי החולים מתקשים פעמים רבות להתמיד באופן מלא ולאורך זמן בטיפול, ומחקרים מראים שכ-40% מהם מפסיקים לקחת את הטיפות באופן סדיר לאחר 6 חודשים בלבד, וסובלים מסיכויים מוגברים לפגיעה אפשרית בראיה שלהם. 

גלאוקומה נחשבת מחלה כרונית ומתאפיינת בלחץ תוך-עיני גבוה מהרגיל (כלומר מעל 21 ממ"כ) ואובדן הדרגתי של שדה הראיה, בשל מוות של תאי עצב (Retinal Ganglion Cells). על פי רוב, עליית הלחץ אינה מלווה בתסמיני עיניים כמו כאב או אדמומיות, ומאחר שאובדן שדה הראיה הוא היקפי בעיקרו (כלומר, יכולת הראייה המרכזית אינה נפגעת עד לשלבים הסופיים של המחלה), לרוב אין החולה מודע למצבו, עד לשלב מאוד מאוחר. הגלאקומה נחשבת לאחד מהגורמים המובילים בעולם לעיוורון בלתי הפיך והיא הפקטור השני בשכיחותו הגורם למצב זה. מסיבה זו זכתה הגלאוקומה לכינוי "הגנב השקט של הראייה".

הטיפול המוצע כיום לרוב חולי הגלאוקומה מבוסס על הורדת לחץ תוך-עיני באמצעות שימוש בטיפות עיניים, ובמקרים קשים בלבד מבוצעים ניתוחי טרבקולקטומיה (טראב). טיפול בטיפות נדרש בין פעם אחת לכמה פעמים ביום, למשך כל החיים למעשה, אך בפועל ההיענות של החולים נמוכה ביותר, על אף הסיכון לפגיעה ראייתית או עיוורון.

95% מחולי הגלאוקומה מטופלים כיום בטיפות עיניים, וחלקם מקבלים חומר אחד או כמה חומרים בטיפות, כאשר רק 60% מהם נענים לטיפול בפועל. 

בעיית ההיענות הנמוכה לטיפול גורמת לכך שאובדן שדה הראיה הולך ומתקדם למרות הטיפול, הואיל וחולים אינם נוטלים את התרופות באופן קבוע, אלא רק בסמוך לביקורת רופא כל 6 חודשים. בעיה זו ידועה ומורכבת, ונדונה כמעט בכל ז'ורנל מדעי העוסק בתחום. באשר לפתרונות כירורגיים, גם להם יש תופעות לוואי אחרות משל עצמם, כמו התקדמות קטרקט (ירוד), סכנת זיהומים, וגירוי ואודם מקומי, ולכן הפתרון הכירורגי נשמר על פי רוב לשלבים מאוחרים וקשים בלבד.

מסיבה זו, במרבית מצבי הגלאוקומה הטיפול הניתן הוא בעיקר תרופתי, כשרופאים וחולים נאלצים להתמודד עם סיבוכי המחלה, בשל בעיית הצורך בהיענות החולים לאורך טווח זמן כל כך ארוך.

בעיות נוספות בטיפול המוצע כיום בטיפות כוללות בין היתר מצבים בהם החולים לעיתים מטפטפים יותר מדי או לא מטפטפים כלל, או לחילופין, החומר הפעיל נשטף בדמעות מבלי להיספג ולהיות אפקטיבי כלל. בנוסף, רבות מהטיפות הנמצאות בשימוש מסחרי מכילות חומרי שימור, שלהם תופעות לוואי שכיחות כמו אדמומיות ויובש בעיניים. 

אקסימור עונה על צורך עמוק של השוק, המבוסס על טיפות עיניים לטיפול במגוון מצבים נוספים, במטרה לאפשר בהמשך החלפה גם של טיפולים אחרים לטווח קצר, בנוסף לטיפולים כרוניים, באמצעות המעבר מטיפות עיניים - למכשור ננו-רפואי חכם ופורץ דרך. 

 


הפתרון

הטכנולוגיה והמוצר שמפתחת אקסימור נועדו בשלב הראשון לשימוש ברפואת עיניים, תחילה במצבי גלאוקומה, כשבהמשך מתכננת החברה להרחיב את הטיפול גם למצבי עין יבשה, הנפוצים מאוד גם כן, ומטופלים באופן דומה באמצעות טיפות. המוצר למעשה נותן מענה לכמעט מחצית מהחולים שאינם מקבלים טיפול נכון ולא מצליחים להתמיד כיום, אם בשל שכחה, בעיות מוטוריות או בעיות זיכרון, היות ומרבית החולים הם מבוגרים וחולים.

המכשיר הננו-רפואי של אקסימור מבצע שחרור מבוקר, לאורך זמן, של תרופה גנרית (לטנופרוסט) להורדת הלחץ התוך-עיני לחולים הסובלים מגלאוקומה. ההתקן המוגן בפטנט מוחדר לתעלת הדמעות התחתונה של העין (תעלה טבעית) בשיטה לא-פולשנית, די בדומה להנחה של עדשות מגע - כך שהתרופה משתחררת בצורה אחידה, לאורך תקופה של שלושה חודשים עד שנה. המוצר לא מורגש בעין החולה ואינו בולט מבחינה אסתטית.


באופן זה, ההתקן מייתר למעשה את הצורך בלקיחת תרופה (טיפות) על בסיס יומי באופן ידני, ופותר מהשורש את בעיית ההיענות וההתמדה של המטופל לאורך זמן, במצבי מחלות כרוניות.

                                               המחשת גודל התקן אקסימור
 

איך זה עובד?

ההתקן שיצרה החברה, "פלאג" (Punctal plug) בסדר גודל של מילימטר בודד בלבד, נועד לפתור את בעיית ההיענות (compliance) של החולים ולמזער את הנזק הרב בשל אובדן הראיה הנרחב הנלווה לה.
 
הפלאג מבוסס על הנדסה ננו-טכנולוגית של חומרים מתקדמים שמאפשרים אחסון רב של תרופה ושחרור בדיפוזיה תרופה בכמות מדודה ומדויקת לכל יום, בדומה למינון הנדרש בטיפות עיניים. הפלאג מורכב ממספר רכיבים: חומר סופח תרופה, חומר מילוי אינרטי, חומר "מדביק" את חומר המילוי והחומר הסופח ביחד לקבלת פלאג.

המוצר שהוחדר לתעלת הדמעות בא מיד במגע עם נוזלי העין , וכתוצאה מכך משחרר באופן איטי ומדויק בדיפוזיה (פעפוע), את התרופה ובה חומר פעיל להורדת הלחץ התוך-עיני, בדומה לזה שבטיפות עיניים.


הטכנולוגיה


ההתקן הרפואי החכם מבוסס על קונספט ייחודי: שימוש בתעלת הדמעות כנקודה להחדרת התקן, באמצעותו ניתן לשחרר תרופות לעין. כיום נעשה שימוש בתעלת הדמעות להחדרת פלאג מסחרי "טיפש" עשוי סיליקון, המשמש כפקק שנועד להקטין ניקוז דמעות לצורך שיפור מצבם של חולים בעין יבשה.

אקסימור פתחה פלאג "חכם" על בסיס קומפוזיט של חומרים מתקדמים, ראשון מסוגו, המוחדר לתעלת הדמעות לצורך טיפול במחלות עיניים.

הטכנולוגיה מבוססת על רעיון שהגה פרופ' גיא בן סימון מבית החולים תל השומר - לשלב תרופה גנרית שכבר מוכרת ומאושרת לשימוש בשוק, בעלת פרופיל בטיחות מוכר, בתוך התקן שמוחדר לתעלת הדמעות. 

את הפלאג החכם יש להחליף כל שלושה חודשים או חצי שנה, וזאת במסגרת הביקור הרפואי התקופתי הרגיל הנדרש מחולים אלו. ההחדרה של ההתקן נעשית בקליניקה של הרופא, בהליך פשוט, נטול כאבים ובלא צורך בהרדמה או ניתוח, כשלהתקן כמות תרופה שמספיקה לעד שנה של טיפול. באופן זה גם הרופא וגם המטופל יכולים להיות רגועים ולחיות בידיעה שהמחלה מטופלת כנדרש, תוך מניעת החמרה אפשרית.

הפיתוח של אקסימור מבשר למעשה על עידן של חדשנות, לה משווע שוק הטיפול בעיניים מזה שנים רבות, בנוסף ליתרונות של התקן ממוזער המכיל תרופה בכמות גבוהה המספיקה לטיפול ארוך טווח, לטכנולוגיה יתרון חדשני נוסף: היכולת הייחודית לשילוב של מספר תרופות באותו התקן - כלומר, המטופל יכול לקבל מספר תרופות שונות בבת אחת, ובכך עונה החברה על צורך רלוונטי לשוק גדול עוד יותר, ומייצרת למעשה פלטפורמה בעלת פוטנציאל רב לשימושים נוספים בהמשך.


ניסויים פרה קליניים

הורדת לחץ יעילה בניסויים הפרה קליניים:

ניסויים קליניים בבני אדם 

לאחר הוכחת יעילות ובטיחות בניסויים פרה קליניים, אקסימור נמצאת בשלבי סיום ניסוי (פאזה ראשונה) קליניים בבני אדם, במסגרת שיתופי פעולה מחקריים בבתי חולים בחו"ל, עבור שניים מהמוצרים שפיתחה.

ממצאי הניסויים הראו עד כה כי במצבי גלאוקומה, פיתוח החברה משחרר ביעילות את התרופה הנדרשת, מוריד לחץ תוך עיני ביעילות ובבטיחות גבוהה יותר מטיפות עיניים, ומאפשר טיפול רציף של שלושה חודשים לפחות.

 

תוצאות טיפול של שלושה חודשים להורדת לחץ בבני אדם בפלאג המכיל תרופה E (כתום) בהשוואה לטיפול סטנדרטי בטיפות עיניים (כחול) - הגרף המסכם מראה כי ההתקן מוריד ביעילות רבה את הלחץ:

במצבי עין יבשה, פיתוח נוסף אותו מתכננת החברה להשלים ולהוציא לשוק לאחר השלמת המוצר הראשון שלה לגלאוקומה, העלו הניסויים הקליניים הראשוניים בבני אדם כי המוצר משפר משמעותית את מצב החולים, מטפל בדלקת בהצלחה ומשחזר היטב את תפקוד הדמעות, ביעילות גבוהה יותר באופן משמעותי בהשוואה לטיפות עיניים.

מדיה

הצוות

הצוות

אייל שיטרית
מנכ"ל
ביוגרפיה
יזם, בעל ניסיון רב בפיתוח מוצרים בעולם הרפואי והביוטק. בעל ניסיון כמנהל חדשנות בחברת Ethicon Biosurgery (J&J) ויועץ אסטרטגי. בעל תואר ראשון ושני בהנדסה ביוטכנולוגית וביו רפואית מהטכניון ובוגר הפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, הקים את החברה ב 2013.

  • מייסד
ד"ר גיא תומר
סמנכ"ל פיתוח
ביוגרפיה
ד"ר לביוכימיה ורוקח מורשה מטעם משרד הבריאות. בעל ניסיון של 16 שנה בהובלת פיתוח של התקנים רפואיים משולבים בחומרים ביולוגים/תרופות, כולל שלב הקונספט, פורמולציה, ייצור ושיטות אנליטיות. בין תפקידיו האחרונים - מדען ראשי של חברת לייפבונד ודירקטור טכנולוגיות בסיביקס מטריאל סיינסס.

ד"ר יניב ברקנא
מנהל רפואי
ביוגרפיה
ד"ר יניב ברקנא מומחה ברפואת עיניים ניתוחי קטרקט וגלאוקומה, מנהל מעבדת המחקר והחדשנות בגלאוקומה במרכז הרפואי שיבא תל השומר. ד"ר ברקנא ניהל מחקרים רבים בתחום רפואת עיניים, עליהם הרצה בכנסים בינלאומיים ופרסם בעיתונים מקצועיים מובילים. עד דצמבר 2015 כיהן כרופא עיניים מומחה בכיר ומנתח במחלקת העיניים במרכז הרפואי אסף הרופא, ומרצה בכיר בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב. בהמשך, יזם וניהל עד ספטמבר 2020 את שירות הטל-גלאוקומה בבית החולים פוריה. ד"ר ברקנא כיהן כיו"ר חוג הגלאוקומה של איגוד הרופאים בישראל במשך 4 שנים, וכיום משמש מנהל שותף של המעבדה לחדשנות ומחקר בגלאוקומה, במחלקת העיניים בשיבא תל-השומר, עוסק ברפואה פרטית ובניתוחים, ומייעץ לחברות ביוטק.

ד"ר טל לביא
מנהל מחקר קליני
ביוגרפיה
מנהל המחקרים הקליניים של חברת אקסימור בעל ניסיון עשיר בתחום הקליני. עבר בעבר בחברת GSAP בתור Senior Clinical Trials Manager ובתור Clinical Trial Manager בחברת Check-Cap Ltd ו- BrainsGate Ltd לצד ניסיון בתור CRA Manager Senior בחברת Orsan Medical Technologies Ltd. לטל דוקטורט ופוסט דוקטורט בתחום Molecular Cancer, Programmed Cell Apoptosis.

פרופ‘ גיא בן סימון
מייסד ומוביל דעה בתחום האוקולופלסטיקה
ביוגרפיה
פרופ‘ גיא בן סימון הינו רופא עיניים מומחה לרפואת עיניים ולאוקולופלסטיקה עם התמחות בתחומי ניתוחי עפעפיים, ארובת העין, ודרכי דמעות. משמש כמנהל המכון לפלסטיקה של ארובות העיניים במרכז הרפואי שיבא תל השומר, ובעל מרפאה פרטית במרכז הרפואי מדיקה בתל אביב. בעל תואר ברפואה מהאוניברסיטה העברית, ירושלים (1987-1993) עם התמחות ברפואת עיניים במכון העיניים ע"ש גולדשלגר, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל-השומר (1999-2003) והשתלמויות הכוללות לימודי המשך ברפואת עיניים בביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת ת"א (1986-1987), התמחות בניתוחי ארובה, עפעפיים ודרכי דמעות Jules Stein Eye Institute, UCLA, LA, CA, USA (2003-2004), והתמחות בניתוחי ארובה, עפעפיים ודרכי דמעות Royal Victorian Eye and Ear Hospital, Melbourne, Australia (2005).

  • מייסד

נתונים פיננסיים

נתונים פיננסיים

עדכונים

עדכונים

אין עדכונים להצגה

סבבי הגיוס באמצעות פלטפורמת אקזיטוואלי מתבצעים בהתאם למודל של פטור מחובת פרסום תשקיף לפי סעיפים 15א(א)(1) ו-15א(א)(7) לחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968. במודל זה, בכל סבב השקעה חשיפת מידע מפורט על ההשקעה ועל החברה מוגבל ללא יותר מ- 35 משקיעים שאינם משקיעים כשירים וסבב ההשקעה איננו במתכונת של רכז הצעה כהגדרתם בחוק ניירות ערך.
עקבו אחרינו