השקעות המונים 2017 – כל מה שצריך לדעת על התקנות החדשות שאושרו

צוות אקזיטוואלי

במרץ 2017 אישרה ועדת הכספים של הכנסת את תקנות מימון ההמונים שהובילה הרשות לניירות ערך. תקנות אלה נועדו לעודד צמיחה בפעילות המשק והשקעות של הציבור בסטארט-אפים ולאפשר לחברות הסטארט-אפ אפיק גיוס הון נוסף ובכך לתת מענה למחנק האשראי הקיים בתחום זה.

אישור התקנות החדשות והשלמת החקיקה הן בשורה של ממש הן עבור יזמי ההייטק שבאמצעות אפיק הגיוס החדש תיפתח בפניהם הגישה למקורות הון נוספים במטרה לבנות חברות משגשגות, והן עבור ציבור המשקיעים שכעת נפתחה בפניהם אלטרנטיבת השקעה חדשה המאפשרת להם  להיות שותפים בעלי מניות בסטארט-אפים ישראלים אטרקטיביים ולקחת חלק בהצלחת הסטארטאפ ניישן, דבר שעד היום היה שמור לקומץ משקיעים מתוחכמים (אנג'לים).

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על החקיקה החדשה:

1.  מה ההבדל בין מימון המונים לבין השקעות המונים?

Crowdfunding ("מימון המונים") הוא מודל לגיוס הון מהציבור הרחב באמצעות פלטפורמה אינטרנטית כדוגמת קיקסטארטר או אינדיגוגו, כאשר הרעיון העומד בבסיסו הוא גיוס סכומים קטנים ממספר גדול של תומכים. השימוש ב- Crowdfunding החל בסוף שנות ה-90'  כאמצעי לגיוס מימון למיזמי אומנות, וכיום מהווה כלי נפוץ לגיוס כספים לאמנים, פוליטיקאים, סיוע הומניטארי, הגנת סביבה ולחברות המפתחות מוצרים שונים בצורה של pre-order, כלומר תשלום עכשווי תמורת אספקה עתידית של המוצר.

מודל מימון ההמונים היווה פריצת דרך משמעותית עבור עולם היזמות, אבל עם זאת הוא היה מוגבל לתרומות/תמיכות ולא אפשר השקעה תמורת מניות אשר תקנה שותפות מלאה בחברות המגייסות, ובמידה והפרויקט בו השקעתם הפך להצלחה עולמית, כל מה שנותר בידיכם היה כרטיס תודה או במקרה הטוב, המוצר אותו מימנתם.מודל השקעות ההמונים, לעומת זאת, מאפשר לכל אחד להשקיע בחברה בה הוא מתעניין ולהפוך לשותף מלא – בעל מניות.

2.  מה היה עד עכשיו בארץ?

עד היום היה אסור לחברות להציע את מניותיהן למעל ל-35 משקיעים שאינם כשירים (כאלו שאין ברשותם מעל 8 מליון ש"ח בנכסים פנויים או שהכנסתם השנתית נמוכה מ-1.2 מיליון ש"ח) בשנה. עם זאת החוק התיר לחברות המגייסות לבצע פרסום כללי לציבור בדמות פרטים כללים על החברה ללא הנתונים הכלכליים ותנאי ההשקעה.

3. מה התקנות החדשות אומרות?

התקנות החדשות יאפשרו לחברות המגייסות להציע את מניותיהן למספר בלתי מוגבל של משקיעים באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות המכונות "רכזי הצעה", כדוגמת ExitValley.

4. כמה כסף כל מיזם יכול לגייס?

כל מיזם יוכל לגייס עד 6 מיליון ש"ח - 4 מיליון ללא כל מגבלה. מליון נוסף, במידה ובסיבוב הגיוס קיים משקיע מוביל שהשקיע 10% ויותר מסכום הגיוס, ועוד מליון ש"ח אם החברה נבדקת באמצעות מסלול יעודי שנערך על ידי רשות החדשנות או על ידי הרשות לעסקים קטנים.

5. כמה אפשר להשקיע?

סכום ההשקעה המקסימאלי למשקיע בודד נקבע בהתאם למצבו הפיננסי.

- משקיע שהכנסתו השנתית מגיעה עד 350 אלף ש"ח בשנה (כ-29 אלף ש"ח בחודש) יהיה רשאי להשקיע עד 10,000 ש"ח בהשקעה בודדת ועד 20,000 ש"ח בשנה.

- משקיע שהכנסתו השנתית נעה בין 350 אלף ש"ח ל- 750 אלף, יהיה רשאי להשקיע עד 30,000 ש"ח בשנה.

- משקיע שהכנסתו השנתית נעה בין 750 אלף ל- 1.2 מליון ש"ח יוכל להשקיע עד 5% מהכנסתו השנתית.

- ומשקיע שהכנסתו השנתית היא מעל 1.2 מליון ש"ח (משקיע כשיר) לא יהיה כפוף למגבלות.

6. האם רק מיזמים טכנולוגיים יוכלו לגייס השקעה?

לא. כל מיזם בין אם זה סטארטאפ טכנולוגי ובין אם זה עסק קטן דוג' בית קפה יהיה רשאי להציע את מניותיו תמורת השקעה.

7. איך זה יעבוד?

יזמים מעלים קמפיין גיוס מוגבל בזמן, בו הם מבקשים לגייס סכום כסף תמורת הקצאת אחוז מסוים של מניות בחברה. משקיעים פוטנציאלים מוצאים קמפיין שמעניין אותם, מחליטים כמה כסף להשקיע ורואים כמה מניות הם יקבלו בתמורה. לאחר השלמת ההשקעה בפלטפורמה האינטרנטית, יעברו כספי ההשקעה לחשבון נאמנות אשר מוקצה לחברה המגייסת. במידה והקמפיין מגיע ליעד הגיוס שהוגדר, תצא העסקה לפועל- החברה תקבל את כספי ההשקעה והמשקיעים יקבלו את המניות. במידה וקמפיין הגיוס לא יגיע ליעד הגיוס, העסקה תתבטל והמשקיעים יקבלו את כל כספם בחזרה.

8. מה קיים בעולם?

השקעות המונים קיימות בעולם במתכונות דומות מזה מספר שנים. בריטניה היא חלוצה בתחום זה והיא מאפשרת אותו החל משנת 2013. רגולציית השקעות ההמונים הושלמה בארה"ב באמצע 2016.

9. מתי זה מתחיל?

התקנות ייכנסו לתוקף בתוך חצי שנה ממועד פרסומן ברשומות, שאמור להתקיים בשבועות הקרובים.

עקבו אחרינו