Gaia Biotechnologies

מהנדסים חיידקים לטובת האנושות

Gaia-bio פיתחה טכנולוגיה ביו-סינטטית מתקדמת המאפשרת לחיידקים לבצע פעולות ביולוגיות ספציפיות בסביבתם הטבעית לתועלת האדם והסביבה. השימוש בפיתוחים אלו כולל, פירוק מיקרו-פלסטיקים מזיקים, וייצור חומרים כמו מלנין בעלות נמוכה.

124% מיעד הגיוס

אין טבלה 
קמפיין נגמר  אין לחצן 
שתפו
מפרסם: ניקיטה שנקר
גיוס יתר
סוג השקעה:
שלב החברה:
קטגוריה:
חדשנות ירוקה

עיקרי הדברים

עיקרי הדברים

הטכנולוגיה מ MIT שמשתמשת בחיידקים כדי לנקות את כדור הארץ

למרות שיטות המחזור הפופולריות של ימינו, המוגבלות לטיפול בפסולת גדולה ומוצקה, כ-80% מהפסולת מסיימת את דרכה באתרי הטמנה, שם היא מתפרקת בהדרגה וחודרת לאדמה ולמים. כיום, מיליארדי טונות של חלקיקי פלסטיק, נפט, חומרי הדברה ותרופות מיקרוסקופיים שספוגים באדמה, מחלחלים למים ומרחפים באוויר, נכנסים לגופנו בכל רגע ומרעילים אותנו מבלי שנהיה מודעים לכך. הפיתוח הייחודי של Gaia, המבוסס על טכנולוגיה שפותחה במעבדות MIT על ידי צוות מדענים שכלל את אחד ממייסדי החברה, מאפשר למיליוני מיקרו אורגניזמים לפרק מזהמים בכל סביבה ובכל תנאי ולנקות את הסביבה עד לרמה המולקולרית.

 

ביולוגיה סינטטית – שוק צומח במהירות, בעל פוטנציאל מסחרי עצום

כאחת החברות הישראליות הבודדות בתחום הביולוגיה הסינטטית, Gaia מייצגת שוק עולמי ענק הצפוי לחוות צמיחה אדירה בעשורים הקרובים. הפיתוח הייחודי של Gaia מאפשר לראשונה ליישם שיטות גנטיות מתקדמות (שבעבר התבצעו רק במעבדה על זני חיידקים בודדים) על חיידקים מכל סביבה, בזמן קצר, בעלות נמוכה ובקנה מידה תעשייתי. כיום החברה מהנדסת חיידקים שיודעים לייצר חומרים ביולוגיים יקרי ערך כגון מלנין – חומר יקר וחיוני עבור תעשיית היופי והקוסמטיקה, הורמונים רפואיים הכרחיים למיליוני בני אדם, וחומרים בסיסיים לתעשיית ה-Foodtech.

 

רישיון ייחודי מ- MIT ו-IP בלעדי על כל חיידק

Gaia-bio בעלת רישיון ייחודי מאוניברסיטת MIT לשימוש בטכנולוגיה המהפכנית שמאפשרת לחברה לרתום חיידקים ישירות מהסביבה. החיבור הישיר לטבע מקצר את פיתוח הזנים החדשים משנים לחודשים בודדים, מאפשר מגוון אינסופי של יישומים, וכל זן שמשלים את התהליך הוא קניין רוחני בלעדי של החברה.

 

שיתופי פעולה בענפי תעשייה רבים, מגעים מתקדמים עם Syngenta, Merck ו-Loreal.

ספריית החיידקים המתרחבת של Gaia-bio הינה נכס עליו החברה מבססת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם קשת רחבה של מובילות תעשייה עולמיות. החברה מנהלת מגעים עם ענקיות פרמה וקוסמטיקה כמו Loreal ו-Merck,  שמתעניינות ביכולת הייצור הביולוגי שלה, ועם תאגידי אנרגיה וחקלאות ענקיים, ביניהם Syngenta  ו-Repsol, שמשקיעים מיליארדים בפיתוח פתרונות סביבתיים.

 

 

גיוס Seed מקרן ונצ'ר ישראל וצוות יועצים הכולל את אהוד ברק ופרופ' סיגל סדצקי

Gaia-bio, חברה צעירה שהוקמה לפני פחות משנתיים, הצליחה כבר בשלב ה Seed לגייס השקעות מצד קרן ההון סיכון ונצ'ר ישראל ומשקיעים פרטיים באירופה, ולצרף לשורותיה יועצים בכירים כמו פרופ' סיגל סדצקי, לשעבר ראש שירותי רפואת הציבור במשרד הבריאות, ורה"מ לשעבר אהוד ברק, המכהן כחבר דירקטוריון בחברה.

 

צוות מייסדים המשלב מדענים ברמה עולמית עם אנשי עסקים מובילים

Gaia-bio הוקמה על ידי צוות של מדענים בעלי שם עולמי בתחום הביולוגיה הסינטטית (SynBio), יחד עם מומחים בעלי ניסיון רב בהקמה, ניהול והנפקה של חברות ביוטק. ד"ר יוהן אלבז, CSO, בעבר ראש מעבדת הSynbio  באוניברסיטת תל אביב, היה חלק מצוות המדענים שפיתח את הטכנולוגיה עליה מתבססת החברה במסגרת פוסט דוקטורט שעשה באוניברסיטת MIT. ד"ר קונסטנטין קוגן, הביולוג הראשי של Gaia, בעל דוקטורט ממכון וייצמן בביולוגיה מבנית ומולקולרית. ניקיטה שנקר, מנכ"ל החברה, פעל כשותף בקרן ההון Reinvent VC, ושימש כיועץ אסטרטגי מטעם Boston Consulting Group.

 

פיצ'

פיצ'

הרעיון

צורך

המונח פלסטיק כולל מגוון של חומרים שיוצרו להיות עמידים, אטומים ובעלי כוח מכאני. תכונות אלה, שהיו ברכה לקידום המין האנושי במשך עשרות שנים, הפכו לקללה בדור שלנו. נניח שאחרי ארוחת הבוקר נשארנו עם קליפת בננה ובקבוק מיץ. הקליפה, במגע עם האדמה, תמשוך בעלי חיים, חרקים, מיליוני חיידקים שעבורם היא מזון, ובתוך שעות תתמזג לחלוטין בסביבה. הבקבוק תוכנן לעשות את ההפוך הגמור.

יש חלון הזדמנויות של שנים בודדות להוציא את הבקבוק ממעגל הפסולת בהיותו שלם וניתן לאיסוף. עבור מיליארדי טונות של פלסטיק הסיפור מסתיים אחרת. קרינה, רוח, וגורמים אחרים יפרקו את הבקבוק לחלקיקים זעירים- מיקרו, וננו-פלסטיק. חלקיקים אלה, פלסטיק לכל דבר, מזהמים את הים, האוויר והיבשה, ונכנסים לגופו של כל יצור חי. הם במזון שלנו, אנחנו נושמים אותם מהאוויר ושותים אותם במים. כיום מעריכים שאדם מבוגר מכניס לגופו כחמישה גרם פלסטיק חלקיקי, כמשקל כרטיס אשראי, בשבוע. לחלקיקי הפלסטיק השפעה דלקתית על גופנו, הם רעילים ומסרטנים, עוברים את הגנות המוח ויוצרים נזק מכאני ברקמות בהיותם חדים וקשים.

הדור שלנו רואה את משבר הפסולת בעיניים ולא עומד מנגד. מיטב המוחות מניעים סכומי עתק להתמודדות עם המשבר, וזה עובד, אבל עד היום היה בלתי אפשרי עבור מיקרו וננו-פלסטיק. הפלסטיק החלקיקי קטן מדי למחזור, בלתי אפשרי לאיסוף, וממוזג בעומק הסביבה. גם אם נעצור עכשיו לגמרי את השימוש בפלסטיק, בעיית הפלסטיק החלקיקי תישאר עוד עשרות שנים. המיקרו-פלסטיק של היום מקורו מפלסטיק שיוצר לפני 20 שנה לפחות, ואנחנו הרחק מאחור ביכולות שלנו להתמודד עם המשבר.

הפתרון

מדעני Gaia Biotechnologies התאימו טכנלוגיית Synbio פורצת דרך שפותחה ב-MIT לפיתוח יכולות מבוקשות בחיידקי מעבדה, לשימוש על חיידקים סביבתיים. עד היום "לימוד" החיידקים התאפשר רק עבור זנים בודדים, ובסביבה מעבדתית מבוקרת. Gaia פרצה את המגבלות האלה ומחזיקה ביכולת ללמד חיידקים מכל מקום ובכל תנאי. התהליך החדשני מאפשר ללמד חיידקים ישירות מהאתר המזוהם לפרק את המזהם הספציפי לסביבתם.

פירוק המיקרו-פלסטיק של Gaia מתבצע ישירות בסביבה הפגועה, אינו דורש איסוף שאריות או תוצרי לוואי, ולא דורש חומרים נוספים או אנרגיה חיצונית. תהליך הלימוד מבוסס תכונות חיידקיות קיימות בטבע, ואינו דורש תהליך פיתוח יקרים וממושכים. Gaia מזהה את החיידקים הפוטנציאליים בסביבה, ובמאמץ מדויק ומינימלי מטפחת בהם את היכולת הנדרשת, כך שהם עושים את רוב העבודה בעצמם.

טכנולוגיה

היכולת הביולוגית לפירוק פלסטיק התגלתה לראשונה ב2016 ביפן, כאשר נמצא זן חיידקים המייצר אנזים שמפרק פוליאתילן טרפתאלט, אחד מהסוגי הפלסטיק הנפוצים ביותר. האנזים מפרק את הפלסטיק, הבנוי משרשראות פולימריות ענקיות, לסוכרים מהם ניזון החיידק. כיום, טכנולוגיית Synbio מתקדמת מאפשרת להטמיע את יכולת פירוק הפלסטיק בחיידקים נוספים.

 

 

הגילוי המרעיש והטכנולוגיה המבטיחה התאימו למספר חיידקים מצומצם מאוד הדורש תנאי מעבדה מדויקים על מנת לשרוד את תהליך הלימוד ולייצר את האנזים. ההגבלה מנעה את יישום התהליך לפירוק פלסטיק חלקיקי, שלא ניתן להוצאה מהסביבה. בGaia פיתחו תהליך הלימוד שניתן ליישום על מגוון אינסופי של חיידקים, ובכך ביטלו את התלות במעבדה והוציאו את יכולת פירוק הפלסטיק לשטח. החיידקים של Gaia מגיעים מהשטח הפגוע וחוזרים עם יכולת לרפא אותו. בגלל שהחיידקים המטופלים חוזרים לפעול בסביבתם הטבעית, הם חיים לאורך זמן ומניבים תפוקה גבוהה בזמן קצר.

התהליך של Gaia הוא סנונית ראשונה באופק הטיפול בבעיות זיהום חלקיקיות. ניתן להתאימו לפירוק נפט, תרופות, חומרי הדברה ודשנים, הכל על בסיס חיידקים מקומיים. מעבר לזאת, Gaia מזהה את הפוטנציאל היישומי של הטכנולוגיה, ומיישמת אותה לאיתור והתאמת חיידקים להפקת חומרים ביולוגיים נדרשים בצורה נקייה, רווחית ויעילה.

הצוות

הצוות

ד"ר יוהן אלבז
מדען ראשי
ביוגרפיה
יוהן אלבז, המדען הראשי של החברה, לשעבר ראש מעבדת הSynBio באוניברסיטת תל אביב, ממייסדי ענף הביולוגיה הסינטטית בישראל. לאחר קבלת דוקטורט בכימיה מהאוניברסיטה העברית, יוהן קיבל תקן פוסט דוקטורט במכון המחקר היוקרתי MIT בארצות הברית, שם למד את תחום הSynBio במעבדתו של פרופסור כריסטיאן וויט, שהולידה חברות unicorn מובילות בתחום (Asimov, Pivot Bio, Bolt threads). יוהן למד לעומק את השיטות הקיימות, ופיתח את שיטות הכשרת החיידקים של Gaia. המפגש בין יוהן לניקיטה הצית את התהליך שבשיאו נולדה החברה.

  • מייסד
ד"ר קונסטנטין קוגן
ביולוג ראשי
ביוגרפיה
קונסטנטין, הביולוגי הראשי של Gaia, קיבל את הדוקטורט ממכון ויצמן, שם התמחה בביולוגיה מבנית, התמקצע בשיטות ביולוגיה מולקולרית במהלך הפוסט-דוקטורט, וכיום מומחה מוביל למגוון התהליכים המורכבים עליהם הטכנולוגיה של Gaia מבוססת: בניה ושכפול של מבנים גנטיים, ביטוי חלבונים תאי, טיהור וזיקוק תוצרים ביולוגיים.

  • עובד מפתח
ניקיטה שנקר
מנכ"ל
ביוגרפיה
ניקיטה הוא מומחה להשקעות הון סיכון, יועץ אסטרטגי מוערך בחברת BCG הבינלאומית, ושותף בקרן ההשקעות Reinvent VC. לאחר שנחשף לשיטה הייחודית שמהווה כיום את הלב הפועם של Gaia, ניקיטה הבין את הפוטנציאל המהפכני לפריצת מגבלת המעבדה בשוק הSynBio והצטרף לפעילות החברה כמנכ"ל.

  • מייסד
נחשול כהן
מנהל פיתוח עסקי
ביוגרפיה
מר נחשול כהן, מנהל הפיתוח העסקי של Gaia, הוא יזם ידוע בביוטק הישראלי. נחשול מתמחה בפיתוח עסקי, מיתוג ושיווק, וייסד בעברו מספר חברות ציבוריות. נחשול ואחיו יסדו יחדיו את חברת פטריות המרפא Mycolivia, והוא שימש כסמנכ"ל בחברת הקנאביס הרפואי הישראלית INTELICANNA.

  • עובד מפתח
פרופסור סיגל סדצקי
יועצת
ביוגרפיה
פרופסור סיגל סדצקי היא מומחית עולמית לבריאות הציבור. רופאה, ופרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב סדצקי צברה ניסיון בניהול בריאותי ברמה בינלאומית מטעם ארגון הבריאות העולמי וכיהנה כראש מנהל בריאות הציבור הישראלי. סדצקי מייעצת לחברה בנושאים הקשורים לתחום מומחיותה והצטרפותה לצוות מהווה חותמת איכות ואמון בחברה וחזונה.

  • יועץ
רוה"מ לשעבר אהוד ברק
יועץ
ביוגרפיה
מר אהוד ברק, ראש ממשלת ישראל לשעבר, שר בטחון, רמטכ"ל, והיום אחד היזמים הבולטים במשק הישראלי. לברק תואר ראשון בפיזיקה מהאוניברסיטת העברית, ותואר שני בהנדסת כלכלה מאוניברסיטת סטנפורד. ברק פגש את Gaia בתחילת דרכה, ומאמין בהיותה כוכב עולה בתחום הSynbio. כדמות מפתח ישראלית ששמה ממוכר בכל בית, מר אהוד ברק מהווה השראה לרבים מהמשקיעים הישראלים, מזהה ומוביל טרנדים עסקיים בזירה הלאומית.

  • יועץ

עדכונים

עדכונים

אין עדכונים להצגה

סבבי הגיוס באמצעות פלטפורמת אקזיטוואלי מתבצעים בהתאם למודל של פטור מחובת פרסום תשקיף לפי סעיפים 15א(א)(1) ו-15א(א)(7) לחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968. במודל זה, בכל סבב השקעה חשיפת מידע מפורט על ההשקעה ועל החברה מוגבל ללא יותר מ- 35 משקיעים שאינם משקיעים כשירים וסבב ההשקעה איננו במתכונת של רכז הצעה כהגדרתם בחוק ניירות ערך.
עקבו אחרינו