Hargol FoodTech

מזון העתיד שנותן מענה למחסור העולמי בחלבון

Hargol FoodTech היא החברה הראשונה בעולם שהצליחה לפתח טכנולוגיה לגידול תעשייתי של חגבים לצורכי הפקת חלבון כחומר גלם לתעשיות מזון שונות. הטכנולוגיה והשיטות הייחודיות שפיתחה החברה מספקים מענה אמיתי לצורך עולמי גובר במקורות חלבון זמינים ובריאים.

157% מיעד הגיוס

אין טבלה 
קמפיין נגמר אין לחצן 
שתפו
מפרסם: דרור תמיר
מומן בהצלחהגיוס אנג'לים
סוג השקעה:
שלב החברה:
קטגוריה:
מזון וחקלאות

עיקרי הדברים

עיקרי הדברים

החלבון היעיל ביותר בטבע: פיתוח אגרו-טק חדשני מאפשר ייצור תעשייתי של חלבון איכותי מבוסס חגבים

הביקוש לחלבון ברחבי העולם הולך וגובר, בעוד מקורות החלבון הקיימים מגיעים לכדי מיצוי. Hargol FoodTech פיתחה טכנולוגיה ייחודית ושיטות פורצות דרך המאפשרות גידול המוני ומתועש של חגבים לצורכי הפקת חלבון זמין ואיכותי, ביעילות גבוהה משמעותית מכל מקור אחר של חלבון מהחי, לכל אורך השנה ובכל תנאי אקלים וגיאוגרפיה. החלבון המופק מחגבים הוא טעים, עשיר ברכיבים תזונה חיוניים, בריא במיוחד והשפעתו על הסביבה היא מינימלית.   

 

התפתחות טכנולוגית משמעותית בפרויקט משותף עם חברת מילובר

בשנה האחרונה מנהלת Hargol FoodTech פרויקט משותף עם מילובר – החברה הגדולה ביותר בישראל בתחום הזנת בע"ח ומשקיעה אסטרטגית בחברה. במסגרת הפרויקט הצליח הצוות לפתח תערובת הזנה חדשנית, המייעלת באופן משמעותי את תהליך גידול החגבים, צפויה להפחית  את עלות ההזנה שלהם ב 97% ולהעמיד את יחס המרת המזון של החגבים על נתון חסר תקדים של 1.3:1 ק"ג – מה שיהפוך  את חלבון החגבים של החברה  למקור החלבון מן החי היעיל ביותר בעולם.

 

אישורים לשיווק בארה"ב (FDA, USDA), אוסטרליה, אסיה ואירופה

החברה עומדת בתנאי ה FDA  ו USDA-לייצוא חגבים לארה"ב וכן עומדת בדרישות הרגולטוריות לייצוא למדינות האיחוד האירופי. בנוסף, לחברה אישור ייבוא לאוסטרליה ומגוון מדינות באסיה.

 

השקעות של קרנות בינלאומיות ומענקי פיתוח מטעם רשות החדשנות

 Hargol FoodTech צמחה מתוך החממה הטכנולוגית Trendlines, שהייתה גם המשקיעה הראשונה בחברה. כמו כן השקיעו בחברה כמה חברות ישראליות וקרנות בינלאומיות מובילות, ובהן: מילובר, קיבוץ לוחמי הגטאות, Sirius Ventures (סינגפור), Gener8or (ארה"ב). בנוסף זכתה החברה למספר מענקי פיתוח מטעם רשות החדשנות ומשרדי הכלכלה והחקלאות.

זכייה בעשרות תחרויות חדשנות בינ"ל ואות הוקרה מנשיא המדינה

Hargol FoodTech זכתה בעשרות תחרויות חדשנות בינלאומיות, השתתפה באקסלרטור היוקרתי של ענקית החקלאות Alltech וקיבלה חשיפה במאות כתבות בתקשורת העולמית. בנוסף זכתה החברה באות הוקרה מהנשיא על המחקר והפיתוחים שלה במסגרת "אירוע משנים העולם 2022'' של האגודה לפיתוח בינלאומי - סיד ישראל.

 

 

שוק בעל היקפים אדירים ושילוב פשוט בתעשיות מזון שונות  

את חלבון החגבים שמייצרת החברה ניתן לשלב באופן פשוט וקל כתוסף משלים בתעשיית המזון, כאשר ההתמקדות העיקרית של החברה כעת היא בשוק המזון לחיות מחמד ושוק הבשר המעובד לבני אדם   – תעשיות ענק המוערכות במאות מיליארדי דולרים בשנה. לשילוב של חגבים במוצרי מזון יש יתרונות פונקציונליים של העשרת טעמים, מרקמים וצבע, ויתרונות בריאותיים, כלכליים וסביבתיים רבים. חברות רבות מביעות עניין רב לשלב אותם במוצרי המזון שלהן. החברה פועלת במודל B2B ובימים אלו מקיימת סדרת ניסויים רחבי היקף בשיתוף עם חברות ענק בתחומי המזון ומזון לחיות מחמד בארה"ב ואסיה. 

 

  

תעודת כשרות (פרווה) ליהודים וחלאל למוסלמים

החברה  היא החברה הראשונה והיחידה בעולם שקיבלה תעודת כשרות בתחום זה, ובכך הופכת לחברת החרקים היחידה בעולם שניתן לשווק את מוצריה למיליארדי אנשים מכל שלושת הדתות – יהדות, אסלאם ונצרות.

 

פיצ'

פיצ'

הצורך

החלבון הוא חומר חיוני להזנת גוף האדם וממלא תפקיד חשוב בתהליכים רבים בגופנו: בניית תאים ורקמות בגוף, בניית שריר, ייצור אנזימים, התפתחות המוח, חיזוק המערכת החיסונית (נוגדנים), העברת חומרים בדם אל התאים ומהם, ויסות הורמונלי ועוד. צריכה לא מספקת של חלבונים עלולה להוביל למגוון רחב של תחלואות, ביניהן – בעיות אנדוקריניות, פגיעה במערכת החיסון, פגיעה בפוריות, אובדן מסת שריר, פגיעה באלסטיות של העור, עייפות, נשירת שיער, פגיעה בהתפתחות ובמקרים חמורים גם מוות.

אחת הבעיות הגדולות של העולם המתפתח הוא מחסור בחלבונים איכותיים וזמינים, ובייחוד חלבונים שמקורם מן החי. כמיליארד בני אדם בעולם סובלים ממחסור בחלבון (protein deficiency). בשל הגידול באוכלוסיית העולם, הביקוש העולמי לחלבון צפוי להכפיל את עצמו בעשורים הקרובים, ומקורות החלבון מן החי מגיעים לכדי מיצוי ופוגעים בסביבה.

מלבד עבור בני אדם, חלבון איכותי נחשב כחשוב ביותר גם עבור חיות המחמד. בניגוד לעבר, בעליהם ערים לצורך לשלב במזון הניתן להם מקורות חלבון איכותיים ותעשייה זו עדה לעלייה משמעותית במוצרי "פרימיום" הכוללים חלבון כאמור. בהתאם, חברות מובילות בתחום משקיעות מאמצים רבים באיתור מקורות חלבון אלטרנטיביים אשר ישולבו במזון.

 

הבעיה

כיום רוב החלבון מגיע מתעשיית הבשר, שהיא בין התעשיות המזהמות והבלתי יעילות ביותר בעולם. היא מחייבת שימוש נרחב במשאבי קרקע, מים, מזון ואנרגיה, מייצרת פסולת רבה המזהמת את האדמה והמים ואחראית לכ- 20% מפליטות גזי החממה. כ 70% משטחי האדמה הפתוחים לחקלאות נתפסים היום על ידי תעשיית הבשר, אך בפועל היא מכלכלת רק חלק מאוכלוסיית העולם, ובעיקר את אלה החיים במדינות המפותחות. במדינות המתפתחות, שם מצבם הכלכלי של האזרחים ירוד, האפשרות לצרוך בשר היא נמוכה.

היום כבר ברור שאם נצמצם רק במעט את תעשיית הבשר אפשר יהיה להכניס גידולים אחרים, שיספקו כמות מזון לאוכלוסייה משולשת ומרובעת מהכמות של האנשים שיש היום בכדור הארץ ויאפשרו להפחית באופן דרמטי את הזיהום הסביבתי. 

 

הפתרון

חגבים הם אחד החלבונים היעילים ביותר שהטבע יודע לייצר: הם בריאים לבני אדם וחיות המחמד (72% חלבון ללא עיבוד), מכילים את כל חומצות האמינו החיוניות לגוף, מכילים חומצות שומן חיוניות, מגוון עשיר של מינרלים וויטמינים ובעלי אחוזים נמוכים מאוד של שומן. החגבים הרבה יותר יעילים לייצור (פי 100 יותר יעילים מייצור בקר), גידולם מקטין פי 100 פליטות גזי חממה, מצריך כמויות קטנות של מים, מזון ומרחב גידול והם מנוצלים ב-100% (לעומת פחות מ 50% ניצול של הפרה והתרנגולת), כלומר - אין פסולת בתהליך.

חגבים מהווים מקור חלבון יעיל ואיכותי במיוחד, אבל עד היום האספקה שלהם הגיעה רק מאיסוף בטבע, שמוגבל בכמויות, בעונה מאוד קצרה וזמינות גיאוגרפית מוגבלת.

Hargol FoodTech היא החברה הראשונה והמובילה בעולם שהצליחה להגיע ליכולת ייצור מתועשת של חלבון אלטרנטיבי המבוסס על חגבים. השיטות שפיתחה החברה מאפשרות גידול המוני של חגבים לכל אורך השנה, בכל גיואגרפיה ובכל תנאי מזג האוויר, באופן שיוכל לספק את הדרישה של המין האנושי לחלבון בריא וזמין לעשרות ואף מאות שנים קדימה.

מטרתה של החברה אינה להחליף את תעשיית הבשר, אלא לסייע בצמצומה כתוסף משלים, מתוך שיתוף פעולה עם השחקנים המובילים בתעשייה. חלבון החגבים של החברה מאפשר לשלב אותו בקלות כתוסף משלים במוצרי מזון והתכונות הפונקציונליות מאפשרות לשדרג טעמים, מרקמים וצבעים של המוצרים באופן טבעי וללא עיבוד.

 

 

היתרונות בהוספה של חלבון חגבים כתוסף לבשר ומזון לחיות מחמד:

 • יתרונות פונקציונליים: שיפור המרקם,  הטעם והצבע של המזון 
 • יתרונות בריאותיים: החגבים עשירים ברכיבים תזונתיים חיוניים: חומצות אמינו, אומגה 3 ואומגה 6, ברזל, אבץ, חומצה פולית וסידן שחסרים למשל בעוף.
 • יתרונות כלכליים: ניצול ביומסה מקסימלי. בבשר ועוף 50% מהביומסה איננה משמשת כמזון לבני אדם, בעוד שאצל החגבים 100% מהביומסה מנוצלת כמוצר סופי. כלומר – מאותה ביומסה מקבלים פי 8 יותר חלבון. כמו כן, הקשירה הטובה של רכיב החגבים עם מים ושמן מאפשרת להקטין משמעותית את כמות העוף במוצר – לדוגמא, בהוספה של 4% אבקת חגבים ניתן להקטין את כמות העוף בכ35% תוך שדרוג איכות המוצר.
 • יתרונות סביבתיים: השפעה דרמטית על איכות הסביבה – הקטנה של כמות הבשר במוצר משמעותה הפחתה משמעותית של פליטות גזי חממה, צריכת מים, ניצול קרקע, שימוש באנרגיה לצורכי שינוע, ייצור פסולת ועוד.

הטכנולוגיה

Hargol FoodTech מפתחת טכנולוגיות ושיטות לגידול מתועש של חגבים. הפיתוחים העיקריים של החברה כוללים:

 • סביבה מבוקרת אקלים שמאפשרת שליטה בכל תנאי הסביבה לגידול חגבים הדיר לאורך כל השנה באיכות גבוהה ואחידה. הטכנולוגיה עמידה לשינויי אקלים ומאפשרת הקמת חוות עתידיות בכל גיאוגרפיה בעולם.
 • אינקובציה מואצת של בייצי החגבים – מצמצמת את תקופת הדגירה מ-40 שבועות בטבע ל-2 שבועות בלבד. ההאצה מאפשר להגדיל את כמות המחזורים פיטום מ-1 בטבע לכ-12 מחזורים בשנה.
 • תשתית כלובים ייחודית לחקלאות וורטיקלית (גידול לגובה) שמגדילה את הייצור ליחידת שטח פי 10 ומשלבת שליטה מלאה ברמות הלחות, האוורור ופינוי שוטף של הפרשות שמאפשר שמירה על סניטציה.

במקביל, החברה ממשיכה לפתח ולשפר את מוצריה השונים. Hargol כבר השיגה הוכחת היתכנות (POC) לטכנולוגיות הבאות:

 

 • פיתוח יכולת הזנה במזון יבש במקום מזון טרי הצפוי להקטין את עלות ההזנה ב-97%, את עלויות כוח האדם ב-50% ולאפשר מעבר לאוטומציה מלאה של תהליכי הייצור. החברה הצליח לפתח , ע"י הכלאות וברירה טבעית, קו גנטי חדש של חגבים שניזונים ממזון יבש בלבד כ-19 דורות. במסגרת הפיתוח, החברה מצליחה לגדל חגבים כש-90% ממנת ההזנה מגיעה מתערובת חדשה שעלותה כאמור כ-3% מעלות ההזנה המסורתית בנבט חיטה טרי.
 • פיתוח טכנולוגיות עיבוד מתקדמות להוספת פונקציונליות למוצר. החברה השלימה פיתוח אבטיפוס המאפשר את עיבוד החגבים לכדי אבקה המשמשת כתוסף מזון איכותי.

פיתוחי החברה הופכים את ייצור חלבון החגבים ליעיל מאוד וניתן לשכפול מהיר בהיקפים גדולים ובסביבות אקלים מגוונות, כך שניתן לשלבם במגוון רחב של מוצרי מזון ותעשיות ברחבי העולם.

 

יתרונות החלבון מחגבים על פני מקורות חלבון אחרים

 • חגבים מכילים יותר חלבון מחרקים אחרים – 15% יותר מצרצרים ו-40% יותר מזחלי קמח וזבובים ופחות מ-1/3 מכמות השומן שיש בחרקים אחרים. עודפי השומן בחרקים אחרים מקשים על היצרנים בעיבוד המוצר (בעיקר בטחינה לאבקות) ומייצרים לחברה  יתרון משמעותי באיכות חומר הגלם ובמגוון האפליקציות בהן ניתן להשתמש בו.
 • חלבון חגבים נספג טוב בגוף ביחס למקורות חלבון אחרים מהצומח.
 • לא נדרש עיבוד נוסף – בזכות תכולת החלבון הגבוהה לא נדרש עיבוד נוסף (הפקה והפרדה) של החלבון בחגבים, לעומת עיבוד שנדרש בחרקים אחרים או בחלבון מהצומח.
 • הטעמים והריחות של החגבים קרובים לעולמות טעמי האוממי –  והם משתלבים היטב במגוון גדול של אפליקציות, בעוד שחרקים אחרים סובלים מטעמים וריחות דומיננטיים שמחייבים מיסוך ומהווים בשל כך אתגר לתעשיית המזון.
 • חלבון חגבים הוא היחיד שמוכר ככשר ליהודים וחלאל למוסלמים.  יתרה מכך, Hargol היא החברה הראשונה והיחידה שקיבלה אישור כשרות על מוצריה, מה שמאפשר את שילובם כתוסף מזון במגוון רחב של מוצרים.

הצוות

הצוות

דרור לוי
מנכ"ל
בעל ניסיון של עשרות שנים בתחום המזון וחומרי גלם לתעשיה, הן בניהול והן בפיתוח עסקי ומכירות. במסגרת זו, הביא לידי פיתוח שותפויות אסטרטגיות עם גורמים שונים לרבות רשתות שיווק, יצרני מזון, משווקים ומפיצים במעל 30 טריטוריות שונות ובהיקפים כספיים של עשרות מיליוני דולרים. כן, עסק בניהול פרויקטים מורכבים במהלך שליחות לאומית באירופה והנו בעל ידע, קשרים וניסיון בביצוע עסקאות בינלאומיות.

 • עובד מפתח
דרור תמיר
מייסד ונשיא
למעלה מ-30 שנות ניסיון ניהולי בתחומי אסטרטגיה, כספים ושיווק בחברות וארגונים מובילים בישראל והובלת מיזמים בינלאומיים. ייסד את החברה עם חזון להזין את העולם עם מקור חלבון חדש, בריא ובר קיימא. מיצב את החברה כמובילה עולמית בתחומה עם טכנולוגיה פורצת דרך המאפשרת לייצר את החלבון ביעילות גבוהה עשרות מונים מהמתחרים. הוביל את החברה להכרה עולמית, תוך הקמת צוות מקצועי בעל ידע עולמי ייחודי, זכייה בעשרות תחרויות חדשנות בינלאומיות ופיתוח שיתופי פעולה ופיילוטים עם חברות עולמיות מובילות בתחום המזון לבני אדם ולחיות מחמד.

 • מייסד
בן פרידמן
שותף מייסד
מומחה עולמי עם ותק של כ-20 שנים בהקמה, פיקוח וניהול הפעילות התפעולית של חברות בארץ ובעולם, בתחומי חדשנות, פודטק ואגריטק. אקטיביסט עם ידע וניסיון רב בתחום הקיימות, ומוביל בינלאומי של פוליסות ESG ו- SDG. פורץ דרך בנושאי רגולציה מקומית ועולמית בנושאים הקשורים למקורות מזון אלטרנטיבי, כגון כשרות, חלאל ואישורי מזון חדש (Novel Food) בתחום החרקים, בשיתוף עם משרדי בריאות שונים ברחבי העולם. בוגר תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת NYU, נשוי ואב לשניים.

 • מייסד

עדכונים

עדכונים

אין עדכונים להצגה

סבבי הגיוס באמצעות פלטפורמת אקזיטוואלי מתבצעים בהתאם למודל של פטור מחובת פרסום תשקיף לפי סעיפים 15א(א)(1) ו-15א(א)(7) לחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968. במודל זה, בכל סבב השקעה חשיפת מידע מפורט על ההשקעה ועל החברה מוגבל ללא יותר מ- 35 משקיעים שאינם משקיעים כשירים וסבב ההשקעה איננו במתכונת של רכז הצעה כהגדרתם בחוק ניירות ערך.
עקבו אחרינו